Prezrite si náš kompletný sortiment v našom E-shope
Marián Schmied: Bola pre mňa česť dostať sa medzi elitu kondičných trénerov

O akú konferenciu sa jednalo?
Bol to piaty ročník konferencie s názvom “Helping the best to get better”.
Zúčastnil si sa jej ako jediný Slovák, prečo vybrali práve teba?
Účasť na konferencii bola na pozvánku, čo bola pre mňa česť, dostať sa medzi elitu kondičných trénerov sveta. Na mojej účasti pravdepodobne zavážilo aj konzultovanie našej záverečnej časti prípravy pred sezónou s Henkom Kraaijenhofom, ktorý túto konferenciu organizoval.
Ako prebiehala tvoja cesta do Holandska?
Cestoval som s priateľkou autom, rád šoférujem, priateľka stihla pozrieť z Holandska o čosi viac ako ja, v mojom prípade bol primárny účel práve účasť na konferencii, no rozhodne som rád, že na tieto cesty nie som sám.
Kto všetko bol medzi zúčastnenými?
Viacmenej sa tam zišla veľmi pestrá zostava boli tam tréneri z USA, ktorí mali skúsenosti s NHL, NFL, NBA a MLB hráčmi, taktiež tréneri šprintérov z Jamajky, Bahám, kondičný tréner z Barcelony či športoví vedci.
Mali ste priestor na zoznámenie, prehodenie pár slov?
Samozrejme. Mali sme veľký priestor na vzájomnú interakciu počas celého dňa. Debatovali sme hlavne o aktuálnych problematikách v našich športoch či kluboch, kde pôsobíme.
Kto je ten pán, s ktorým si na fotografii vyššie?
Osoba na fotografii je práve Henk Kraaijenhof, ktorý bol tréner mnohých úspešných atlétov a rekordérov v atletike, taktiež pracoval ako konzultant kondičného tréningu pre: Vancouver Canucks, futbalový Juventus, olympijský volejbalový tím Holandska, taktiež je známy ako ten človek, ku ktorému posielajú šprintérov, ktorých treba napraviť, naposledy s ním pracoval Yohan Balke, ktorý je po Boltovi druhý najrýchlejší muž sveta, ktorého trénoval Justin Kavanaugh, ten bol tiež jeden z prednášajúcich na konferencii.
Ktorá téma/prednáška ťa najviac zaujala?
Rozhodne zaujímavou a podnetnou témou boli z môjho hľadiska adaptogény* a taktiež aj návrat športovcov po jednotlivých zraneniach.
Čo si si z konferencie odniesol s tým, že to môžeš aplikovať v Dukle Trenčín?
Pre aplikáciu u nás vnímam ako najviac využiteľné niektoré prístupy z hľadiska kondičného tréningu pri návrate hráča po jednotlivých zraneniach, taktiež niektoré nové zistenia o adaptačných procesoch v športovom výkone.
Čo by si dodal na záver?
Kontinuálne vzdelávanie trénerov na všetkých úrovniach vidím ako nevyhnutnosť v dnešnej dobe, predovšetkým na klubovej úrovni, kde tréner pracuje sám bez interakcie s ďalšími odborníkmi a časom sa ľahko môže stať, že začne prehliadať vedu a výskum, čo sa neskôr môže preniesť do toho, že metódy ním aplikované sa stanú postupom času ukázané ako neúčinné.
*Adaptogény označujú konkrétne liečivé rastliny, užívaním ktorých zvýšime odolnosť nášho organizmu proti záťažovým faktorom (chlad, telesná únava, zranenie,...) a pritom nemajú žiadne vedľajšie účinky.